porady prawne / wywłaszczenia / porady

Jak obliczyć waloryzację odszkodowania za wywłaszczenie?

Podmiot zobowiązany do wypłaty odszkodowania za wywłaszczenie winien zwaloryzować jego wartość za okres pomiędzy wydaniem decyzji ustalającej odszkodowanie a jego wypłatą. Waloryzacji dokonuje się zgodnie ze współczynnikami publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Jeśli dla danego rodzaju nieruchomości nie ustala się wskaźnika, to zastosowanie będzie miał wskaźnik właściwy dla cen towarów i usług konsumpcyjnych (tzw. indeks). W zależności od okresu waloryzacji stosuje się odpowiednio wskaźniki: 

Niestety część organów i sądów stoi na stanowisku, że waloryzację liczy się tylko od czasu, kiedy decyzja ustalająca odszkodowanie stała się ostateczna. Często organy wypłacają też odszkodowania bez jakiejkolwiek waloryzacji.

Co w przypadku braku lub nieprawidłowej waloryzacji odszkodowania za wywłaszczenie?

W przypadku nieprawidłowych wyliczeń lub braku waloryzacji, należy wezwać organ do zapłaty. Dochodzenie roszczeń związanych z waloryzacją dokonaną jako czynność obrachunkowa wymaga skierowania powództwa do sądu cywilnego. Może to być jednak czasochłonne i w niektórych przypadkach wymagać wsparcia prawnika. Dlatego też zawsze warto przenalizować, czy dochodzenie roszczeń będzie w danym przypadku uzasadnione ekonomicznie.

W sporadycznych przypadkach, gdy organ wydał decyzję „aktualizującą” kwotę odszkodowania o waloryzację, stronie od takiej decyzji przysługuje odwołanie w administracyjnym toku instancji.


Wywłaszczenia - porady: